O hydropónii

Rastliny bez pôdy, známe ako hydroponické rastliny, rastú v živnom roztoku (vode a hnojive) a minerálnom substráte známom ako LECA, ktorý nahrádza stabilizačné vlastnosti pôdy a vďaka kapilarite umožňuje kyslíku, vode a živinám rovnomerne sa šíriť ku celému koreňovému balu. Pri interiérovom pestovaní hydroponických rastlín sa na hydroponické pestovanie väčšinou používa obalový kvetináč, kultúrna nádoba, v ktorej je zakorenená hydroponická rastlina a hladinomer na kontrolu výšky živného roztoku. Ide o nenáročný systém pestovania rastlín.

Viac o živnom roztoku >>>

Na hydroponické pestovanie rastlín v interiéroch sa využíva:

  • systém nádoby v nádobe, pričom rastlina je zakorenená vo vodopriepustnej vnútornej nádobe (kultúrna nádoba), ktorá stojí vo vodotesnej vonkajšej nádobe;
  • hladinomer, ktorý ukazuje stav hladiny živného roztoku v nádobe;
  • hydroponický substrát – LECA, ktorý je chemicky stály a ideálny pre hydropóniu;
  • hydroponické hnojivo obsahuje všetky hlavné aj stopové prvky vo forme, ktorá je prijateľná pre rastliny.

Viac o hydroponickom substráte >>>

Hydroponické pestovanie rastlín je ideálne riešenie pre ľudí, ktorí nie sú ochotní vzdať sa svojho zaneprázdneného životného štýlu, ale chcú mať vo svojich domovoch oázu pokoja a oddychu. Všetky predsudky vychádzajú z neznalosti o hydroponickom pestovaní a pritom je to veľmi jednoduché!

Po zasadení rastliny absentuje každoročné presádzanie. Hnojivo, ktoré je ľahko prijateľné pre rastliny, sa aplikuje raz za 4 až 6 mesiacov a polievanie sa redukuje v závislosti od veľkosti kvetináča, typu rastliny a jej nárokov na raz za 2 až 4 týždne. Množstvo zálievky je kontrolované plavákom hladinomeru, ktorý ukazuje stav vody v nádobe.

Viac o hydroponickom hnojive >>>

Hydroponické ratliny sa prejavujú dlhovekosťou a zdravím, pretože majú vyvážený prísun kyslíka, vody a živín. Vďaka týmto aspektom rastlina nemusí vynakladať energiu na rast koreňov za výživou, ale môže ju investovať do rastu nadzemných častí. Navyše korene nie sú zaťažované hmotnosťou pôdy, pretože LECA je oveľa ľahšia. Pôda pri pestovaní rastlín ostáva často dlhodobo vlhká, čo spolu s organickými látkami obsiahnutými v pôde poskytuje živnú pôdu pre vznik plesní, húb a baktérií. Tieto látky sú škodlivé tak pre rastliny, ako aj pre človeka, pretože spôsobujú rôzne ochorenia. Pri hydroponickom pestovaní ostáva vrchná vrstva LECY vždy suchá a tým, že neobsahuje organické látky, nedáva možnosť udržať sa ani prípadným spóram. LECA ma jedinečné vlastnosti, ktoré zabezpečujú optimálne rastové podmienky.

Vyššie zaobstarávacie náklady pri hydroponickom pestovaní sú vykompenzované pohodlnosťou a komfortom pri pestovaní rastlín.

Zhrnutie výhod hydropónie:

  • jednoduchá kontrola hladiny živného roztoku v nádobe pomocou hladinomeru (ukazovateľa hladiny vody);
  • bezstarostne strávený čas počas dovoleniek alebo víkendov, nakoľko zalievanie je potrebné raz 2 až 4 týždne;
  • regulovaný prísun živín v ľahko prijateľnej forme pomocou dlhodobého hnojiva pre hydropóniu;
  • úspora času a výdavkov – dlhodobá výživa zabezpečí bezproblémový prísun živín počas 4 až 6 mesiacov;
  • potrebných je menej vedomostí a času na prihnojovanie a polievanie rastlín;
  • žiadne problémy s kvalitou pôdy, príp. s jej miešaním;
  • hydropónia ideálna do priestorov so zvýšenými nárokmi na hygienu, nakoľko má LECA (minerálny substrát) stabilnú štruktúru, je chemicky neutrálna, čistá a bez zápachu, je taktiež veľmi dekoratívna a nepotrebuje byť tak často obnovovaná, naviac zaručuje menší výskyt chorôb a škodcov;
  • odpadáva každoročné presádzanie, ktoré je pri hydropónii nutné len s veľkým časovým odstupom (ak je vôbec potrebné) a aj rastliny s rozličnými nárokmi na pôdu môžu rásť v jednej nádobe.
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies