Hydroponické pestovanie rastlín

Pri interiérovom pestovaní hydroponických rastlín sa väčšinou používa vonkajší vodotesný obalový kvetináč, vnútorná perforovaná zakoreňovacia hydroponická nádoba (kultúrna nádoba) a hladinomer na kontrolu výšky živného roztoku. Ďalšou neoddeliteľnou súčasťou je minerálny substrát LECA a hnojivo na vytvorenie živného roztoku.

Hydroponicky pestované rastliny sú pestované hydroponicky od úplného začiatku. Rastlina je zasadená do hydponického minerálneho substrátu spolu s príslušným hladinomerom. Pevné hnojivo – „iontomenič“ sa po prvý raz aplikuje na dno obalového kvetináča. Hnojivo s dlhodobým uvoľňovaním sa ďalej aplikuje raz za 4 až 6 mesiacov. Minerálny substrát sa zaleje vodou, kým nestúpne ryska hladinomeru na optimum. Po klesnutí risky na minimum sa nechá rastlina 2 až 3 dní preschnúť (v závislosti od umiestnenia a veľkosti vonkajšieho kvetináča rastliny). Potom sa zálievka opakuje. Zálievka sa týmto spôsobom realizuje spravidla raz za 2 týždne.

Presádzanie zeminových rastlín do hydropónie neodporúčame, pretože zeminové rastliny majú vyvinutý koreňový systém na báze symbiózy s mikroorganizmami, nachádzajúcimi sa v humusovej zemine. Pri vymývaní zeminy z koreňového systému naviac často prichádza k nezvratnému poškodeniu koreňového systému a po presadení do hydropónie takéto rastliny často uhynú. Presádzanie hydroponických rastlín do zeminy je možné, koreňový bal rastliny nie je potrebné vymývať, do zeminy sa hydroponické rastliny presádzajú aj s časťou hydrosubstrátu, obsiahnutého v koreňovom systéme.

Medzi hlavné výhody hydroponického pestovania rastlín patrí komfort a zdravšie prostredie. Výhodou je úspora času pri polievaní, ktoré sa vykonáva raz za 2 týždne. Zálievka je ľahko kontrolovateľná pomocou hladinomeru - nie sú potrebné znalosti o množstve vody vhodnom pre rastlinu. Výhodou je tiež menší výskyt chorôb a škodcov a teda ľahší boj proti chorobám a škodcom.

Pri hydroponických rastlinách nie je potrebné každoročné presádzanie, pretože hydroponický substrát LECA sa tak rýchlo nerozpadáva a nestráca živiny ako pôda. Živiny sú zabezpečované živným roztokom.

Viac o hydroponickom substráte >>>
Viac o živnom roztoku >>>

Výhodou, ktorá sprístupňuje hydroponické rastliny aj do priestorov náročných na hygienické požiadavky, je ich zdravotná nezávadnosť. Keďže minerálny substrát neobsahuje organické látky, nevznikajú v tomto prostredí plesne ani hubovité ochorenia. V školských a nemocničných zariadeniach nedochádza ku kontaminácii pri kontakte s minerálnym substrátom.

Nie sú potrebné vedomosti o najvhodnejšom druhu pôdy pre rastlinu. Aj rastliny s rôznymi nárokmi na pôdu môžu spolu rásť v jednej nádobe. Dôležité je však zohľadniť svetelné nároky hydroponických rastlín, ktoré spolu chceme vysadiť do spoločného kvetináča.

Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povoliť všetkoNepovoľovať cookies